Igår den 4 december tecknade Skåne Stadsmission två idéburna offentliga partnerskap (IOP) med Helsingborgs stad. Ett via socialförvaltningen och ett via arbetsmarknadsförvaltningen. Tillsammans går vi nu in i ett långsiktigt samarbete för att möta människor i utsatthet.
Från och med årsskiftet kommer Skåne Stadsmission att driva och utveckla Hemlösas Hus med ambitionen att fortsatt möta människor i basbehov där de befinner sig och kombinera detta med långsiktigt stöd som leder vidare, exempelvis genom kontakt med vår sociala rådgivning eller arbetsintegration. Med långsiktig finansiering kan vi nu skapa ännu bättre förutsättningar för människor som lever i utsatthet i vårt samhälle.
Det IOP som omfattar Arbetsmarknadsförvaltningen och Matmissionen i Helsingborg skapar 50 årsplatser för förstärkt arbetsträning. Det ger människor som står långt från arbetsmarknaden en chans att växa i en trygg miljö och närma sig egen försörjning.
”Skåne Stadsmission har över 100 års erfarenhet av att motverka hemlöshet och fattigdom och vi driver liknande verksamheter i både Malmö och Kristianstad. Vi är tacksamma över partnerskapet med Helsingborgs stad för att vi som självständig aktör ska utveckla arbetet och hjälpa fler människor.” / Johan Lundell, Direktor på Skåne Stadsmission
På bilden: Mathilda Hjelm Espelund (M), ordförande i socialnämnden, Richard Lundberg (M), ordförande i arbetsmarknadsnämnden, Sandra Grahn, socialchef, Skåne Stadsmission, Johan Lundell, direktor, Skåne Stadsmission, Marie Klasson, verksamhetschef, arbetsmarknadsförvaltningen, Jessica Granquist, biträdande förvaltningschef, socialförvaltningen.